Opstandelseskirken inviterer alle til at deltage i en ny læsegruppe, der samles hver torsdag fra den 17. juli til den 4. september 2025. Fra kl. 13 til 14 vil deltagerne få mulighed for at fordybe sig i søndagens tekst og diskutere deres oplevelser og tanker.
Gruppen kræver ingen tilmelding, og der er mulighed for at nyde en kop kaffe eller te undervejs. Sognepræsterne Henrik Friberg eller Marianne Fischer vil deltage i samtalerne, hvilket giver en unik mulighed for at få indsigt og vejledning.
Herrehjørnet: Samvær og oplevelserFor dem, der ønsker en mere uformel samling, er Herrehjørnet en oplagt mulighed. Denne gruppe mødes i lige uger og byder på samtaler om dagens begivenheder over en god frokost og måske en øl eller en kop kaffe. Herrehjørnet arrangerer også ture, som kan inkludere museumsbesøg og fælles måltider.
Der er en deltagergebyr på 40 kr. pr. gang, som betales på dagen. For yderligere information kan Uffe Lundin kontaktes på telefonnummer 30 14 26 70.
Praktisk informationLæsegruppe:
Datoer: Hver torsdag fra 17. juli til 4. september 2025
Tidspunkt: Kl. 13.00-14.00
Sted: Opstandelseskirken, Gymnasievej 2, 2620 Albertslund
Entré: Gratis
Herrehjørnet:
Dato: Tirsdag 5. august 2025
Tidspunkt: Kl. 13.00
Sted: Opstandelseskirken, Gymnasievej 2, 2620 Albertslund
Entré: 40 kr. pr. gang
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her