Kreativt håndarbejde til en god sag
Tirsdag den 13. maj 2025 kl. 10:00 inviterer Opstandelseskirken alle interesserede til en dag med strikning og hækling. Her produceres sjaler, huer, vanter, strømper og tæpper til hjælpearbejde både i Danmark og i udlandet. Hvis du har garn til overs, modtages det med glæde i kirken i åbningstiden. Alle er velkomne til at deltage.
Herrehjørnet: Samtaler og oplevelserSamme dag, den 13. maj 2025, kl. 13:00, samles Herrehjørnet i Opstandelseskirken. Her kan du deltage i samtaler om dagens begivenheder over en god frokost, en øl eller en kop kaffe. Gruppen mødes i lige uger og tager sommetider på ture, som kan inkludere museumsbesøg og fælles måltider. Deltagelse koster 40 kr. per gang, og betaling sker på dagen. For yderligere information kan Uffe Lundin kontaktes på telefonnummer 30 14 26 70.
Musikalsk oplevelse med AccordeonovaSøndag den 11. maj 2025 kl. 16:00 er der mulighed for at opleve det internationalt anerkendte danske accordeonorkester, Accordeonova, i Opstandelseskirken. Orkesteret, ledet af accordeonsolist Jørgen Franyo, byder på et varieret repertoire, der spænder fra klassiske værker af Bach, Tchaikovsky, Rossini og Carl Nielsen til tango og rytmiske arrangementer. Arrangementet er gratis og åbent for alle.
Praktisk information:
Datoer og tider:
- Strikning og hækling: Tirsdag 13. maj 2025 kl. 10:00
- Herrehjørnet: Tirsdag 13. maj 2025 kl. 13:00
- Accordeonova koncert: Søndag 11. maj 2025 kl. 16:00
Sted: Opstandelseskirken, Gymnasievej 2, 2620 Albertslund
Entré: Gratis (Herrehjørnet koster 40 kr. per gang)
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her