U9 og U11: Basketball gennem leg og fællesskab
U9 og U11-holdene er designet til børn, der ønsker at lære basketball gennem leg og fællesskab. Træningen styrker børnenes motorik, teamwork og selvtillid i trygge rammer. Uanset niveau er alle velkomne til at udvikle sig og få nye venner i et fantastisk basketballfællesskab. Her handler det om glæden ved spillet og at udfordre sig selv, alt imens man skaber nye venskaber.
Forældre & Fiduser: Leg, læring og fællesskab for de mindste
Forældre & Fiduser-holdet er skabt til de yngste børn i alderen 3-6 år og deres forældre. Her kombineres leg, bevægelse og basketball for at styrke børnenes motorik, selvtillid og sociale færdigheder. Træningen foregår i en sjov og tryg atmosfære, hvor forældre deltager aktivt sammen med deres børn, hvilket skaber et tættere bånd og gør oplevelsen sjov for hele familien.
Albertslund BasketBall Klub tilbyder et inkluderende miljø, hvor børnene kan føle sig trygge og motiverede til at deltage og lære. Det er en oplagt mulighed for børnene at socialisere, udvikle venskaber og lære basale basketballfærdigheder gennem leg.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 8. april 2025
Tid: Forældre & Fiduser kl. 16:15
Sted: Albertslund BasketBall Klub, Nyvej 9, 2620 Albertslund
Entré: U9 og U11 - 450 kr ved indmeldelse, herefter 450 kr 1. januar og 1. juni. Forældre & Fiduser - 300 kr ved indmeldelse, 300 kr 1. januar og 1. juni
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her