Aktiviteter i Opstandelseskirken: Fra strikning til herrehygge

dato

Opstandelseskirken i Albertslund åbner dørene for to spændende aktiviteter tirsdag den 27. maj 2025. Dagen byder både på kreativt håndarbejde til gavn for hjælpearbejde og hyggeligt samvær i Herrehjørnet. Kom og vær med til en dag fyldt med fællesskab og engagement.

Strik og hækl til en god sag

Fra kl. 10.00 kan alle interesserede deltage i en meningsfuld aktivitet, hvor der strikkes og hækles sjaler, huer, vanter, strømper, tæpper og meget mere. Disse håndarbejdsprojekter vil senere blive brugt til hjælpearbejde både i Danmark og i udlandet. Har du garn til overs, modtager kirken det gerne i åbningstiden.

Herrehjørnet: Frokost og fællesskab

Senere på dagen, kl. 13.00, byder Herrehjørnet på hyggeligt samvær, hvor dagens begivenheder diskuteres over en god frokost, en øl eller en kop kaffe. Herrehjørnet mødes hver anden uge, og nogle gange arrangeres der ture til museer eller andre spændende steder. Deltagelse koster 40 kr. per gang, som betales på dagen. For mere information, kontakt Uffe Lundin på tlf.nr 30 14 26 70.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 27. maj 2025
Tid: Strikning kl. 10.00, Herrehjørnet kl. 13.00
Sted: Opstandelseskirken, Gymnasievej 2, 2620 Albertslund
Entré: Strikning - ingen oplyst, Herrehjørnet - 40 kr. per gang
Kontakt: Uffe Lundin, tlf.nr 30 14 26 70



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut